Haber

Fransız basını: Iraklı Kürtler Türkiye seçimlerini tedirgin izliyor

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine üç günden az bir süre kaldı. Seçimler yaklaşırken dünya basını seçim sürecini ve olası sonuçlarını farklı açılardan ele alan haber ve analizlerini yayınlamaya devam ediyor.

Fransa’nın Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (İKRG) ilişkin analizinde, “Iraklı Kürtler Türkiye’deki seçim yarışını tedirgin izliyor” manşetiyle, “Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Iraklı Kürtler, “Recep Tayyip Erdoğan için bugüne kadarki en sıkı seçim kampanyası olan ve bölgeleri için önemli güvenlik ve ekonomik sonuçları olacak seçimleri yakından takip ediyor” diye yazdı.

‘STRATEJİK ORTAKLIKLARINI KORUMAK İSTEYECEKLER’

AFP, Irak’taki birçok Kürdün Türkiye’deki Kürtlere sempati duyduğuna dikkati çekerek, “Ancak hayati önem taşıyan petrolleri uzun süredir Türkiye’den geçen boru hattıyla ihraç edildiğinden, kendi bölgeleri de iş için daha büyük komşularına bağlı.”

AFP, Erbil’deki siyasi liderlerin seçimlerle ilgili resmi bir açıklama yapmadığına dikkati çekerek, “Analistlere göre, Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucu ne olursa olsun, Irak’ın Kürt bölgesi stratejik yandaşlarını korumak için Ankara’ya güvenecek. .”

“DİPLOMASİ DÜNYASI BİLİNMEYENDEN NEFRET EDER”

Fransa Irak Araştırmaları Merkezi Direktörü Adel Bakawan, “Türkiye’de medya, siyaset sahnesi, herkes seçimlerle çok meşgul” gözlemini paylaştı. KBY’deki cumhurbaşkanlarının Erdoğan’la bağ kurduğuna dikkati çeken Bakawan, “Cumhurbaşkanı değişirse bütün Erbil-Ankara ilişkisi de değişir… Diplomasi dünyası bilinmezlikten nefret eder.”

AFP, Türkiye’nin “topraklarını rutin olarak bombalamasına ve sivil kayıplara ve yaralanmalara neden olmasına” rağmen, KBY hükümetinin Ankara’ya nadiren tepki gösterdiğini yazdı. ile sınırlı” gözlemini paylaştı.

‘BU KEZ SÖZLERİNİ TUTARLAR İNŞALLAH’

AFP’ye konuşan siyaset bilimci Botan Tahseen, Ortadoğu’nun “siyaset, güvenlik ve ekonomide istikrara aç olduğu” bir dönemde Türkiye’deki muhalefetin Erdoğan’dan sonra yeni bir sayfa açmak istediğini söyledi. Tahsin, “Erdoğan yeniden seçilirse, Türkiye’nin başta Irak Kürdistanı olmak üzere komşularıyla ilişkilerini normalleştirmek için bir girişime ihtiyacı olacak.”

Irak’taki Kürtler için “etnik dayanışma kavramları ile Türkiye’de Kürtlere yönelik ayrımcılığa son verilmesi umutlarının ihtiyatla iç içe geçtiğine” dikkat çeken AFP, raporunu 60 yaşındaki üniversite çalışanı Nizar Soltan’ın sözleriyle noktaladı. Soltan dedi ki:

“Bir sonraki Türk hükümetinin Kürtlerle diyalog masasına oturmasını umuyoruz. Onlarca kez Kürtleri kandırıp kendi çıkarları için kullandılar… Umarız bu kez sözlerini tutarlar ve Kürt bölgeleri yeniden güvenlik ve istikrara kavuşur.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu