Haber

Batı Trakya Türklerinden Meclis Komisyonuna Ziyaret

ANKARA (İGFA) –Batı Trakya Türkleri Heyeti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na yaptığı ziyarette Batı Trakya Türk azınlığının eğitim, ekonomi, din ve ibadet özgürlüğü ve siyasi temsil alanlarında yaşadığı sıkıntılar aktarıldı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, kurulun Batı Trakya azınlığının en üst organı olduğunu hatırlatarak, toplantıda Batı Trakya’daki hak ihlallerini değerlendirdiklerini söyledi. Çavuşoğlu, “Yönetim kurulu üyelerimiz Batı Trakya’nın sorunlarına ve önümüzdeki döneme ilişkin bakış açılarını ortaya koydular. Türkiye’yi anavatan ve garantör ülke olarak görüyorlar. Yaşadıkları sorunları hep Türkiye’de konuşuyoruz. uluslararası platformlar.” söz konusu.

Yönetim kurulu üyeleri ile transferleri değerlendireceklerini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Çavuşoğlu, seçim nedeniyle sürecin azaldığını ancak kalan sürede bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Komiser ve CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, Batı Trakya Türk azınlığının tüm demokratik haklarının yanında olduklarını vurgulayarak, “Sadece sizlerin değil, tüm dünyanın her derdinde yanındayız. Anadolu’da 72 milletten gelen bir felsefe var.Irk,din,dil farkımız var.Biz insanı insan gören bir felsefeden geliyoruz.Bu anlamda her zaman yanınızdayız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu