Haber

TARİHİ KİLİMİN DESENLERİ KEÇE ÜZERİNE İŞLENMİŞTİR

Burdur’un Hacılar köyündeki Hacılar Büyük Höyük’te 1950’li yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan kilim desenleri, resim öğretmeni Hülya Altuğ tarafından ıslak dövme keçeye işlenmiştir.

Burdur Belediyesi Kültür Sanat Atölyesi’nde 20 yıldır eğitim veren fotoğraf öğretmeni Hülya Altuğ, 1950’li yıllarda Hacılar Büyük Höyük kazılarında bulunan kilim desenlerini keçeye işledi. Altuğ, Yaklaşık 2 yıldır yaş dövme keçe üzerine çalışıyoruz. Yaş dövme keçe yapımının örneklerini Burdur’da 18. yüzyıldan beri görüyoruz” dedi.

1950’li yıllarda Hacılar Büyük Höyük’te yapılan kazılarda bulunan kilimlerdeki desenleri keçe üzerine işlediğini söyleyen Altuğ, “Aynı desen ve motifleri bire bir işledik. Motiflerimiz Halı desen ve motiflerini Anadolu motifleri içerisinde yapabiliriz. Hacılar Höyük’teki seramiklerde de bu desenlerin birçoğunu görüyoruz.Hacılar Höyük’te bulunan kilimimizin ebatları 195’e 110 cm. Bunu ıslak dövme keçeye 180’e 135 cm olarak uyguladık. Aynı motifler” dedi.

Kültür Sanat Atölyesi’nde kursiyerlerin farklı kilim desenleri üzerinde çalıştıklarını söyleyen fotoğraf öğretmeni Hülya Altuğ, “Bu çalışmalara coğrafi bölge işareti almayı düşünüyoruz. Gidecek çok uzun bir yolumuz var. Ancak tarihe iz bırakan bu tür eserlerin hayatımızda yer almasını, geleceğe taşınmasını ve bu perspektifte Burdur çerçevesinde sanatçı kimliğinin devam etmesini istiyoruz. Bence bu görevin amacı bu. Burdur’un kültürel mirasının bir harman olduğunu düşünüyorum. 18. yüzyıldan günümüze kadar birçok keçe eser yapılmış ancak günümüze taşıyamadık. İnşallah coğrafi bölge işareti alarak Burdur’a kendi kimliğini kazandırmış olacağız” dedi.

akcakaleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu