Ekonomi

EY: Otomobil üreticilerinden rekor kâr

Denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin araştırmasına nazaran, dünyanın en büyük araba üreticileri, global belirsizliklere rağmen rekor kârlar elde etmeyi sürdürüyor.

EY, 16 araba üreticisinin ocak-eylül devri finansal sonuçlarına ait tahlil araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna nazaran, yarı iletken (çip) arzının güzelleşmesi ve lüks araçlara olan güçlü talep, araba üreticilerinin uygun kâr elde etmesini sağlıyor.

16 şirketin hem toplam satışları hem de toplam kârları, üçüncü çeyrekte şimdiye kadar kaydedilen en yüksek düzey olarak kayıtlara geçti.

Faaliyet karı açısından Mercedes-Benz, yaklaşık 5,2 milyar euro ile birinci sırada yer alırken, Mercedes Benz’i, 4,7 milyar euro ile Volkswagen izledi. Alman lüks araba üreticisi BMW ise 3,7 milyar euroluk faaliyet karı ile beşinci sırada yer aldı.

“Rüya gibi bir çeyrekti”

EY Batı Avrupa Hareketlilik Kısmı Lideri Constantin Gall, mevzuya ait değerlendirmesinde, “Sonuç olarak, yılın üçüncü çeyreği, yavaşlayan ekonomiye ve otomobil endüstrisi için çok zor bir jeopolitik duruma rağmen rüya gibi bir çeyrekti” sözünü kullandı.

Alman üreticilerin, Çin pazarında geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran satışlarını yüzde 28 artırması dikkati çekti. Mercedes-Benz, Çin’de yüzde 67 ile en çok büyüyen marka oldu.

Araştırmaya nazaran, Kovid-19 salgınında büyük bir sorun olan yarı iletken arzı toparlanırken, bilhassa birinci sınıf araçlara olan talep yüksek kalmaya devam ediyor.

Araştırmada, değerli satış pazarlarındaki nüfusun büyük bir kısmının yüksek enflasyon ve satın alma gücü kaybı nedeniyle gelecekte bilhassa hacimli üreticilere yönelik pazarın baskı altında olacağı kestirim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu